Den charmiga familjen med giraffpapporna Jösta och Johan och deras dotter Junior är tillbaka! Men är Junior verkligen lycklig i sin familj? När hon blir sjuk och hela kroppen är full med prickar känner hon sig jätteglad, för nu är hon ju mer lik sina pappor! Hon har ont i magen varje dag för att hon inte riktigt känner att hon passar in får papporna veta. Då tar de ett beslut; Junior ska få ett syskon så att hon får någon i familjen som är som hon.
Jakten på ett krokodilägg blir dock svårare än Jösta och Johan har trott. När krokodilerna hotar att äta upp dem skyndar de vidare och hittar en groda som de frågar om hon kan undvara några yngel, men hon vill inte bli störd. Finns det någon mer de kan fråga? Jodå, de hittar någon, men när de kommer hem och berättar för Junior blir hon inte alls nöjd! Hon får helt enkelt ta saken i egna händer!
Där ur det torra gräset
tittar en gök helt lurigt fram,
och nickar mot ett ägg
som hon släpper ner ur sin famn.
Och som vuxen läsare tänker jag såklart att det vet man ju vad gökar gör med sina ägg? Så när ägget sen ska kläckas är jag säker på att det inte blir någon krokodilbäbis, utan att Junior kommer att få ett litet fågelsyskon. Men det visar sig att jag har helt fel vilket blir en rolig överraskning och twist i slutet av boken! Vem tror du finns där inne i ägget?
Junior vill ha syskon!
Författare: Anette Skåhlberg
Illustratör: Katarina Dahlquist
Förlag: Sagolikt bokförlag
Antal sidor: 28
ISBN: 9789197892780
Köp: t.ex. hos Bokus eller Adlibris