Liten är en människa som är på utflykt i den jättestora skogen. Mycket större än Liten själv. Boken är skriven och illustrerad av Josefin Norlin.
I skogen finns mycket att upptäcka och boken tar oss med genom Litens äventyr där hen bland annat träffar på en myra, upplever barr mot foten och gör båtar av löv.
”Liten och mamma gömmer sig under ett träd. Liten hör regnet falla utanför. Plipp, plopp. Mysigt!”
Som avslutning på äventyret blir det förstås en picknick som även myran får vara med och dela på. Bilderna i boken är uttrycksfulla och samspelar fint med bokens text. En detalj som jag uppskattar som vuxen läsare är stilen på texten.
Det här en söt bok med fokus på skogen och olika motsatsord och lägesord som jag rekommenderar till alla små nyfikna utforskare. En bok att känna igen sig i och återkomma till många gånger!
Titel: Liten och jättestora skogen
Författare: Josefin Norlin
Illustratör: Josefin Norlin
Förlag: Idus förlag
Ålder: 1-3 år
År: 2026
ISBN: 9789180928038
Författare: Emma Walliander
Jag bor i Varberg med min man och våra två tonårsdöttrar. Till vardags arbetar jag som förskollärare, men numera kan jag även titulera mig barnboksförfattare – en dröm som gått i uppfyllelse!
Böcker har alltid varit en stor del av mitt liv. De rymmer kunskap, fantasi och drömmar – allt på en och samma gång! Jag har tillbringat otaliga timmar på bibliotek, ett av mina absoluta favoritställen sedan barndomen. Jag kan fortfarande känna doften av böckerna och minnas den där speciella känslan av lugn och förväntan när jag steg in i biblioteket där jag växte upp.
Jag brinner för barns språkutveckling, fantasi, rättigheter, mångfald, normkreativitet och klimatfrågor, samt för att stötta barn som möter olika utmaningar. Jag tror att ju fler böcker vi omger barn med, desto rikare blir deras värld. Genom berättelser kan vi spegla oss själva, förstå andra och öppna dörrar till nya möjligheter.
Visa alla inlägg av Emma Walliander