Zozo och nallen är en småbarnsbok. Textraderna är korta. Det är sällan hela meningar och ofta flera verb.
Zozo sitter i kundvagnen bland maten tillsammans med sin nalle. Zozo låter nallen uppleva allt de ser. Nallen får smaka, de gosar, de ser damm och kladd på hyllorna.
De möter en kundvagn med ett annat barn. Då vill nallen leka. Zozo och det andra barnet leker ordlöst och glatt och kastar nallen mellan varandra. Nallen hamnar i en fruktlåda.
Vagnarna åker vidare åt olika håll. Pappa märker ingenting. Zozo blir förtvivlad när nallen lämnas ensam. Äntligen lyfter pappas hand nallen till Zozo som blir glad igen.
Jag uppfattar texten som småbarnsspråk och kanske Zozos tankar. Även om det är svårt att avgöra om det är så här ett litet barn tänker är det möjligt att barnet skulle uttrycka sig så här om det talade. Bilderna är varma och livliga och precis som texten presenterar de ett utsnitt av verkligheten. Det är som att berättelsen skildras med närbilder som speglar en historia ur Zozos perspektiv.
OLIKA förlag tilldelades Rättvisepriset 2012 för sitt arbete för jämställdhet och jämlikhet i bokvärlden. MILJÖ OCH HÅLLBARHET: På OLIKA vill vi värna det hållbara och klimatkloka läsandet. Därför trycks våra böcker på andra sidan Östersjön, i Baltikum, på ett FSC-märkt papper och på ett tryckeri som är certifierat med Svanen. Lite närmare, lite dyrare, mycket bättre!
Zozo & nallen
Författare: Elina Garp
Illustrationer:Moa Graaf
Förlag: Olika förlag
ISBN: 9789188613387
Köp: t.ex. hos Bokus eller Adlibris
Tack till förlaget för recensionsexemplar!