Viktors nya tröja

viktor400-500x500Viktor ska köpa en ny tröja. Pappa är med för att hjälpa till och de börjar shoppingturen med en fika på stan. I butiken finns många tröjor att välja på, men Viktor vet bestämt vad han gillar och vill ha. Frågan är bara om pappa tycker att Viktors val är lämpligt?

En mycket fin bok som på ett tydligt sätt, utan att bli överdrivet åt det pedagogiska hållet, visar hur barn kan välja om de slipper från de vuxnas åsikter. För Viktor gillar inte de mörka tröjorna på pojkavdelningen med monstermotiv. Han finner sin favorit på flickavdelningen, där färgerna går i rosa och motiven på tröjorna är gulligare. Det finns både allvar och humor i hur pappan hanterar situationen, och jag tror många föräldrar kommer att känna igen sig. Det är svårt att både uppfostra barn till att bli självständiga och att också låta dem vara det i praktiken.

”Tänk om barnen på förskolan retas?”, säger han.

Ja, tänk om? Det krävs mod att uppfostra modiga barn. För det handlar inte bara om vad som är kvinnligt och manligt, utan också om rätten att få uttrycka vår personlighet genom kläderna. Jag har själv haft en femåring som vägrade ta av sig sin hatt på förskolan. Den skulle alltid sitta på huvudet, och lyckligtvis hade han förstående förskolefröknar som lät honom ha sin hatt-period. På något vis gav den honom styrka och mod.

Det är en fin och glad känsla över Kelly Sallinens illustrationer. Jag fullkomligt älskar dem! Stilen är serietidningslik men inte överklottrade i detaljer, utan karaktärernas ansiktsuttryck och speciellt färgerna är mer i fokus på bilderna. De är både gulliga och behagliga att titta på. Författaren Camilla Gunnarsson känns mycket stilsäker i sitt berättande. Jag gillar hur hon sätter både tonen och dialogerna. Nu är detta en fin historia med ett önskvärt slut. Verkligheten ser ju inte alltid ut såhär, som min son som är 9 år idag, påpekade. Men det är bra att vi kan diskutera ämnet. Rekommenderar både förskolan och föräldrar att läsa boken.


Viktors nya tröja
Författare: Camilla Gunnarsson
Illustration: Kelly Sallinen
Bokförlag: Idus
Utgiven: 2016-08
ISBN: 9789175774145 Köp: t.ex. hos Bokus eller Adlibris

Författare: Sanna Juhlin

Mitt namn är Sanna Juhlin och jag är författare. Böcker & film är mina stora intressen i livet förutom min familj. Min make och jag har två barn tillsammans, Isabelle född 2003 och Gustav född 2007. Vi bor vid solkusten, i vackra Söråker som ligger några mil norr om Sundsvall. Under våren 2013 kommer min femte barnbok ut. ”Ett hus med många dörrar” som illustrerats av Millis Sarri och är vår andra barnbok tillsammans. Vombat heter förlaget som ger ut den. Jag blir även publicerad med min andra roman. "De Sömnlösa" kommer ut som ebok under jan/feb 2013 och är en paranormal romance - alltså en kärleksroman med övernaturliga inslag. Främst älskar jag barnböcker och vi läser mycket barnböcker i vår familj. Jag tycker om helheten av en barnbok och hur den får mig att må och känna. Jag tycker även om att se/höra mina barns reaktioner då vi läser och vi diskuterar mycket kring bilder och handling. Just nu studerar jag litteraturvetenskap på Universitet och är nybliven regionombud för Västernorrland med uppdrag från Sveriges Författarförbund. Jag är också medlem i Författarcentrum Norr där man kan boka mig till olika författarbesök.

En kommentar till “Viktors nya tröja”

  1. Tack för en fin recension! Roligt att du tycker om boken! Och jag håller med om att verkligheten inte alltid slutar som i boken- men jag önskar att det oftare var så, och jag hoppas att boken ska bidra till det! Även om det bästa vore om böcker som denna inte ens behövdes :) Hälsningar författaren som har både en Viktor och en Vilma hemma, fast de heter något annat i verkligheten ;)

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *