Hitta barnen! iPad-app

hitta barnen appEn app har kommit som baseras på en ABC-bok: Hitta barnen!, som jag tidigare recenserat här på Barnboksprat. Denna bok kallade jag då: ”… en liten mysteriebok för de minsta!”, och appen fortsätter detta tema i nio nivåer per 28 bokstäver.

Det är själva det försvunna barnet som ska hittas, men även ting runtomkring, som t.ex. snäckor, blommor och djur, som visas i vänsterkanten. Den lille spelaren ska peka fram alla dessa föremål i bilden och när allt blivit funnet, även det gömda barnet, får det spelande barnet en guldstjärna i respektive nivå.

Föremålen ger sig till känna i svaga färgskiftningar, men de gömda barnen är alltid blickstilla, dock så flyttar de på sig till nytt ställe i varje nivå. Det är ett ovanligt och roligt och mycket bra spel för nyfikna yngre barn och det finns möjligheter för dem att bläddra åt olika håll och hoppa till det som intresserar mest. Det kan barnet göra dels med pilknapparna och dels genom att gå direkt till A-Ö-menyn, där man också kan se hur många stjärnor som samlats ihop. Appen går att nollställa om OK skrivs in, så då är det bara att börja om igen och kämpa för nya stjärnor. Barnsäkrad är den också så att barnet inte kan nå ut på nätet.

hitta barnen alfabetetNågra av mina barn i varierande åldrar, testade den gärna och det var inte alltid lätt för dem att kunna se det väl gömda barnet bland de förvillande, förtrollande, vackra illustrationerna. Min 4-åring fann genast en favorit bland luftballonger och tegeltak.

Varje bokstav är tilldelat ett ibland lite kusligt rim, en bild och ett namn med tillhörande barn. Precis som i boken. Men appen bjuder på ännu mer bilder i själva grundbilden och även en tydlig uppläsning av rimmet för den som vill. Både bok och app vänder sig till åldern 3-6 år, men både mina yngre och äldre barn (och jag!) fann också ett nöje i den. Vacker, mystisk och så roliga ljud därtill.

Tea app


Hitta barnen! iPad-app
Skapare: Erik Magntorn, Lisa Sjöblom och Björn Nilson (BonOne AB)
Författare: Erik Magntorn
Illustratör: Lisa Sjöblom
Förlag: Lindskog Förlag (2013)
Köp på App Store: Hitta barnen!

Författare: Malin Alvasdotter

Mitt namn är Malin och jag har 6 barn födda mellan 1998-2015 och jag tycker att deras bokintresse ger mig en bra inblick i olika sorters böcker för olika åldrar. Jag är utbildad inom Biblioteks- och informationsvetenskap och skriver själv på olika bokprojekt, så där som säkert många skrivande drömmande själar gör. I mitt skrivande för barn är det poetiska i livet och i naturen min drivkraft. Mitt intresse för miljö är mycket stort och tidigare drev jag bloggen MalvaLin, som också är mitt miljövänliga företags namn. Jag tilltalas oerhört av vackra eller spännande illustrationer. Det kan avgöra om jag tar en bok i min hand och sådan var jag även som barn, på gott och ont. Men det är ju så att bilder kan vara fantastiska ihop med en text och jag uppskattar även när böcker för äldre barn har illustrationer.

2 reaktioner till “Hitta barnen! iPad-app”

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *