Vid första anblick är ”Var är prinsessan Jordgubbs-Moshi” en hysterisk, nästan epilepsiframkallande bok. Men när dottern krävde att få låna med den hem från biblioteket så gav jag den en chans.
”Var är prinsessan Jordgubbs-Moshi” är ingen barnbok i vanlig bemärkelse utan en slags pysselbok. Varje uppslag kryllar av olika slags ”moshisar” och uppdraget är att hitta exakt de moshisar som eftersöks. Barnen tränas i detaljsinne när de ska försöka hitta en specifik moshi av rätt djurtyp med rätt hudfärg och kläder. Utöver de specifika moshisar som eftersöks på varje sida finns det även ett antal moshisar som förekommer på alla uppslag. Kan du hitta Gymnasiemoshi, Törnrosamoshi, Städarmoshi och Raketmoshi?
Handlingen är simpel; Jordgubbsmoshi går på bal men Elak-moshi rövar bort alla gäster till sin hemska grotta. Parallellt med historien pågår tre mindre kärleksdraman med Jordgubbs-moshi, Askunge-moshi och Snövit-moshi (min dotter är mycket missnöjd med att de till slut gifter sig med prinsarna. Hon tycker i sann HBT-anda att Askunge-moshi och Snövit-moshi ska gifta sig med varandra).
Boken roar min 3-åriga dotter i timtal. Vi har läst den nästan varje kväll sedan flera veckor tillbaka. Att moshisarna är otroligt söta bidrar definitivt till succén.
Huruvida man orkar med boken eller inte är troligen individuellt men själv tycker jag att den ger skön variation till det ofta monotona läsandet. Vi pekar, diskuterar, frågar och svarar. Vi letar tillsammans och blir glada när vi hittar rätt Sjöjungfru-Moshi eller Bebis-Moshi.
Var är prinsessan Jordgubbs-Moshi är ett annorlunda alternativ till vanliga barnböcker och ett kul utmaning för både liten och stor. Boken kan plockas fram många gånger och blir inte sönderläst i första taget (jag vet av egen erfarenhet!).
Var är prinsessan Jordgubbs-Moshi?
Översättare: Masako Havakawa Thor
Förlag: Rabén & Sjögren
Antal sidor: 32
ISBN: 978-91-638-2673-3
Köp: Jämför priser
Hej Sara, min dotter fullkomligt älskar Moshi och jag är på jakt efter den här upplagan. Du vet möjligtvis inte vart den finns att få tag på?