Katastrofen är ett faktum redan i den första meningen i boken. Emma och hennes kompisgäng har övertalat sina föräldrar att få göra en lång seglats på egen hand för att fira att de snart tar studenten. Men … såklart går inget som de tänkt sig. Stormen sveper över vännerna på mer än ett sätt. Boken hoppar i tidsperspektiven. I det ena spåret kastas man längre tillbaka i tiden, hur fyra av vännerna lärde känna varandra när de var yngre och hur den femte så småningom kom in i bilden. I det andra spåret är det nutid med katastrofen som ska hanteras.

Att man redan från början får veta att någonting hemskt har hänt gör inte att boken blir mindre spännande utan tvärtom. Som läsare drivs man av att få veta hur det kunde bli så och, förstås, hur det kommer att gå. Vad händer när en grupps ledare försvinner? Kommer ungdomarna att klara sig? Det är komplicerade och mörka saker som reds ut, samtidigt som boken är väldigt enkel att svepas in i. Författaren drar skickligt ut på upplösningen och jag kunde inte andas ut ordentligt förrän efter att den sista sidan var läst.
Marion Brunet är från Frankrike och vinnare av Astrid Lindgren Memorial Award 2025. Grått hav är den första av hennes böcker som är utgiven på svenska. Jag hoppas innerligt att fler av hennes böcker blir översatta och att många tar del av detta författarskap.
Grått hav
Författare: Marion Brunet
Förlag: Gilla böcker
Utgivningsår: 2025
ISBN: 978-91-7813-643-8
Antal sidor: 208
Läsålder: Unga vuxna
Köp: tex hos Adlibris eller Bokus