Superstora dinosaurier

Hegas har släppt en ny bok med fantastiska fakta kring superstora dinosaurier. Precis som titeln skvallrar om så handlar den här boken om dinosaurier som är superstora. Superstora dinosaurier är tredje boken i serien Fantastiska fakta om dinosaurier. Tidigare böcker i serien är: Otroliga dinosaurier och Krigardinosaurier.

Boken är pedagogiskt upplagt med ett uppslag per dinosaur och det finns intressanta (och roliga) fakta om dinosaurerna men också en enkel fonetisk förklaring till hur man faktiskt uttalar namnet på dinosauren.

I den här boken får läsaren veta mer om bland annat Giraffatitan, Patagotitan och Spinosaurus.

Visste du till exempel att en Spinosaurus har taggar på ryggen som är lika långa som en vuxen människa? Det och mycket mer kan man lära sig i Superstora dinosaurier.


Titel: Superstora dinosaurier
Författare: Ruth Owens
Översättare: Stefan Diös
Förlag: Hegas förlag
ISBN: 978-91-8008-962-3
Kan köpas hos Bokus och i bokhandeln.
Tack till förlaget för recensionsexemplar.

Författare: Malin Tuvesson

Tvättäkta boknörd med författardrömmar och näsan i en (eller flera) böcker. Tvåbarnsförälder som gillar att dra med barnen in i böckernas värld, till bokbussen, in på biblioteket eller till bokhandlar. Folkhögskoleelev som skriver på eget manus och hoppas bli utgiven för att bocka av den där enda grejen på sin bucketlist. Skåning, kvinna och åttiotalist. Crazy cat lady, älskar pommes och snö. Bara några nyanser av det som är Malin.

En kommentar till “Superstora dinosaurier”

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *