Maggot är inte tillräckligt cool för sin pappa och Molly är inte söt nog för sin mamma. En dag korsas deras vägar när Maggot flyr för sitt liv på sin cykel och kraschar i en buske bredvid Molly. Maggot är jagad av någon vars hund han vill rädda och Molly bestämmer sig genast för att de är bästa vänner och att hon ska hjälpa till.
Rädda hunden är en fin bok om vänskap, att ställa upp för varandra och att våga mer än man tror. Dessutom är den spännande med fartfylld action och många cliffhangers. Utöver detta är den, i min mening, aningens läskig, kanske för läskig att läsa på egen hand. Jag läste den för några barn i målgruppen och de höll med om att den var läskig men tyckte inte att den var för läskig. Jag vet inte, jag kanske är överbeskyddande och jag läste själv böcker om misshandlade och döende hästar som barn utan att ta skada så ja, kanske har jag fel.
Pia Hagmar är ett erfaret proffs när det gäller att skriva böcker för barn och det märks. Det är lättläst, engagerande och en bra balans mellan sött och surt. Bergtings illustrationer är levande och uttrycksfulla och det är just några av dem som jag tycker är lite läskiga, tills att du läst vidare, då är de inte lika läskiga längre.
En riktigt bra sak med boken är att den tar upp djurmisshandel och den öppnar upp för fina diskussioner kring det och behandling av djur i allmänhet. Det ska bli intressant att se vad Maggot & Molly hittar på nästa gång!
Vilken är målgruppens ålder för denna bok? Generellt vore det toppen om ni ville skiva ut det i ”faktaavsnittet” för varje bok. Då gör det inget om det missas i bloggtexten.