Monstret är rädd

Vi fick en förfrågan om vi ville läsa och recensera boken Monstret är rädd av Kinga Andersson och jag nappade på det eftersom jag har en son i skolåldern som just håller på att knäcka läskoden och en bok skriven i versaler kan vara bra att börja med.

Boken har ett lite annorlunda format eftersom den dels då är skriven i just versaler men också eftersom den inte är en vanligt inbunden bok utan har spiralbindning och endast svart och vita illustrationer. Författaren har arbetat med lågstadieelever och arbetat fram boken efter de behov som hon ser finns.

Boken handlar om monstret som är rädd. Monstret berättar att om man är ett litet monster så måste man se upp med mycket. Man måste se upp för bollar som plötsligt kommer från ingenstans. Monstret berättar om den läskiga dammsugaren som ätit upp spindlar, han berättar om köksmaskinen som låter läskigt men är snäll och sedan berättar han om det säkraste stället som han vet att gömma sig på, under sängen. Här är jag kluven då jag vet att många barn är rädda för monster under sängen och att just skriva det i en bok att monstren tycker om att vara under sängen känns som ett sätt att bekräfta den oron men samtidigt så tror jag att meningen med den här boken är att berätta att monstret är snällt och också har rädslor. Rädslor som barnen nog kan känna igen som totalt ofarliga. Boken har lästs flera gånger här hemma och kommer nog läsas ett par till åtminstone så det var en välkommen monsterbok hos oss.


Titel: Monstret är rädd
Författare: Kinga Andersson
Förlag: Kingas Lovely
ISBN: 9789163945092
Finns att köpa hos förlaget.

 

Författare: Malin Tuvesson

Tvättäkta boknörd med författardrömmar och näsan i en (eller flera) böcker. Tvåbarnsförälder som gillar att dra med barnen in i böckernas värld, till bokbussen, in på biblioteket eller till bokhandlar. Folkhögskoleelev som skriver på eget manus och hoppas bli utgiven för att bocka av den där enda grejen på sin bucketlist. Skåning, kvinna och åttiotalist. Crazy cat lady, älskar pommes och snö. Bara några nyanser av det som är Malin.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *