Ann Forslind är ledamot i Barnboksakademin och har gett ut en rad böcker, bland annat den populära serien om Bäbis. Min första bekantskap med Bäbis blev i Bäbis dansar, som jag lånat på biblioteket. Boken går att kategorisera som pekbok eller enkel bilderbok och den handlar alltså om Bäbis som tycker om att dansa. Men Bäbis dansar så att hon/han ramlar och slår sig! Pappa måste blåsa och mamma måste sätta på plåster, så att det blir bra igen och Bäbis kan fortsätta dansa!
Jag blir definitivt sugen på att läsa fler böcker om Bäbis och kommer säkert att köpa några till Ava. Utöver den vardagligt charmiga berättelsen med stor igenkänningsfaktor gillar jag att man kan bestämma själv om Bäbis är flicka eller pojke (eller undvika att bestämma det) och att både pappa och mamma tar hand om Bäbis när Bäbis slår sig.
Texten är väldigt enkel med delvis ofullständiga meningar. Bilderna är väldigt söta och uttrycksfulla i all sin enkelhet.
Tummen upp för Bäbis!
Bäbis dansar
Författare & illustratör: Ann Forslind
Förlag: Alfabeta
Antal sidor: 20
ISBN: 9789150107715
Köp: jämför priser på prisjakt.nu
Bra att du postar vilka böcker Ava får läsa (läs: får läst för sig). Om man vill ge en bokpresent nån gång…
Jag ska förresten få blogga i ”Boktokar” – såg att du hade den som länk.
Ja, det är väl praktiskt! :)
Vad roligt, jag tänkte ju givetvis på dig när jag läste att Boktokarna är BibbloEmmor från Upplands Väsby… Jag ska hålla utkik efter inlägg från dig!
Tillägg till inlägget om Bäbis dansar, förresten: Synd bara att det inte är en kartongbok… alla småbarnsböcker borde vara kartongböcker!
Håller naturligtvis med om kartongbok, annars måste jag säga att jag också är mycket förtjust i bebis-böckerna!! Lite glömt dem när jag plockar ihop presenter till alla småttingar i min närhet. Bra att bli påmind ibland.:)