Tolvåriga Mona träffar en kille på bryggan. Han heter Mikael och är inte som alla andra – dels för att han är omänskligt söt, men också för att han verkar ha noll allmänbildning. Dessutom är han smutsig och rädd för vatten. Ändå känner sig Mona oförklarligt dragen till honom. Hon vill alltid vara där han är och hon vill veta allt om honom. Vem är han? Var bor han? Och varför är han så konstig?
Mårten Melins tionde bok är en riktigt beroendeframkallande berättelse som snyggt balanserar grå vardagsbekymmer med sagans värld. Monas trassliga familjesituation utgör bakgrunden till hennes möte med Mikael och kärleken. Bara det hade kunnat räcka till en bra bok, men det här är alltså inte en simpel kärlekshistoria. För Mikael är ingen vanlig pojke.
Boken är skriven på klassiskt melinskt manér i jag-form och med en röst som verkligen känns som den är Monas. Jag får alltid intrycket av att Mårten Melin har väldigt roligt när han skriver och jag har väldigt roligt när jag läser. Det är en kul bonus att han pillar in detaljer man vet har särskild betydelse för honom. Han nämner till exempel ofta grisars situation (jag har läst att han är vegetarian och jag misstänker att särskilt grisar väcker hans sympati) och Bamse (han jobbade tidigare med att skriva Bamse-manus). I Som trolleri refererar han också vagt till sin egen bok Susanne och den lilla grisen. Som ni märker är det ett bra knep för att fans som jag ska känna sig lite extra viktiga när de upptäcker det. Jag bara måste orda om det, ju. :)
Boken är riktigt snygg också, med bladkantade boksidor:
Bokstäverna på framsidan är förresten i guld egentligen (se bilden till höger), men det syns inte på omslagsbilderna man ser på nätet.
Jag tvekar inte en sekund innan jag lägger in Som trolleri bland Barnboksprats favoriter. Och du, läs den nu! Räcker inte min åsikt kan du läsa fler lovord hos Barnens bokklubb, Borås tidning och Bokfreak. Och så går det att läsa ett smakprov.se ur boken.
7 kommentarer
Malin
15:02 2010-01-28Men åh! Jag vill ju läsa alla hans böcker nu…synd att jag inte var lite rik…fasen!
Helena Ferry
15:23 2010-01-28Det borde du! Låna på biblioteket, vetja, det har jag gjort med de flesta av hans böcker.
Malin
16:11 2010-01-28Men jag ogillar att låna för jag glömmer alltid att lämna tillbaka dem…och så blir jag stressad för att jag inte hinner med att läsa dem..men ska nog gå förbi där nån dag! De verkar super!
Härligt pratigt! « Mårten Melin
20:05 2010-01-28[...] januari 2010 av Mårten Barnboksprat skriver om Som trolleri! [...]
Melissa
20:50 2010-01-28Jag har upptäckt den också och måste bara läsa! Men jag hittade inte på biblioteket än. Den är så ny.
Mårten
21:41 2010-01-28”Omänskligt söt”, varför har jag inte med det uttrycket i boken, det är ju jättebra!
Vad roligt att du gillade boken! Och såg det där med Susanne och den lilla grisen. Heja!
Pris till Mårten Melin också! | Barnboksprat
10:57 2011-09-01[...] att Lena Sjöberg får Elsa Beskow-plaketten och nu är det Mårten Melins tur att bli prisad för Som trolleri. Den här gången handlar det om Nils [...]
Kommentera