Det här är en faktabok om bananer. När jag först plockade upp den undrade jag nyfiket: Hur mycket kan man egentligen skriva om bananer? Jag älskar bananer, men kunde inte riktigt föreställa mig att det fanns stoff nog för en hel bok. Men där hade jag fel.
Boken är fylld med all möjlig tänkbar fakta om bananer blandad med färgstarka och lekfulla illustrationer. Nu vet jag till exempel vad en bananklase och en ensam banan kallas, hur många färger bananer faktiskt kan ha och hur många sidor en banan består av.
Det mesta kanske inte är livsnödvändig kunskap, men det är både rolig fakta och kul allmänbildning för nyfikna barn. Dessutom innehåller boken recept, pyssel och experiment.
Det är en trevlig liten faktabok som passar väl för yngre barn. Kanske hade jag till och med önskat att den var något längre. Men bokens största styrka är ändå samspelet mellan den enkla texten och de vackra bilderna som väcker både nyfikenhet och fantasi.