Lilla pannkakstårtan

Katten Findus firar sin födelsedag tre gånger om året, det blir roligare så. Varje gång gör gubben Pettson en pannkakstårta de kan fira med. Men den här gången går det inte som de tänkt sig. Mjölet är slut och när de skulle cykla till affären var det punktering på cykeln och sedan radas det upp problem på problem. Men katten och gubben löser det mesta tillsammans.

Sven Nordqvists ”Pannkakstårtan” publicerades första gången 1984. Nu har den klätts i ny skrud och vänder sig till de lite yngre barnen. Texten är förkortad men illustrationerna desamma, bara i annat format. Det som skiljer sig mest är de många flikarna som går att öppna, dra i och vicka på. Det blir ett roligt äventyr att få hjälpa katten och gubben i deras bestyr för att kunna göra en pannkakstårta. Nostalgiskt för mig som vuxen läsare, och spännande för en ny generation.


Lilla pannkakstårtan
Författare och illustratör: Sven Nordqvist
Förlag: Opal (2024)
ISBN: 9789172268050
Antal sidor: 18

Författare: Sofie Utahs

Läsning är fantastiskt! Jag har gillat att läsa så länge jag kan minnas och nu läser jag gärna med mina barn födda 2020 och 2022. Vill genom mina boktips medverka till ett mer läsande samhälle, särskilt eftersom det finns så många bra barn- och ungdomsböcker och eftersom det finns så många fördelar med att läsa.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *