En av höstens många lovande debutanter är Annika Widholm, som skrivit Stenhusets hemlighet. Boken handlar om tolvåriga Ella som motvilligt flyttar till ett gammalt hus det sägs spöka i. Låter det lite bekant? Ja, jag får erkänna att jag efter några sidors läsning var nära att avfärda boken som en sämre kopia av Sorgfjäril. Jag kände mig inte det minsta uppslukad och jag hakade ideligen upp mig på språkliga detaljer jag inte tyckte var så snygga. Men sen tog det sig – ja, wow, vad det tog sig! Stenhusets hemlighet är faktiskt inte, likt Sorgfjäril en kuslig spökberättelse, utan snarare en rafflande spännande fantasysaga!
Ella träffar Jacob som tillbringar det mesta av sin tid med att utforska de gamla ruinerna av en by som ligger i närheten. Husresterna vittnar om en svunnen tid och Ella börjar drömma om den på nätterna, efter att ha fått ett drömfrö av en gammal dam som hjälper familjen. Men är det verkligen bara en dröm? Hon har aldrig drömt så realistiskt och drömmen fortsätter natt efter natt. Hon drömmer om en fruktansvärd tid, när en ond godsägare har förbjudit alla former av sagor och berättelser samtidigt som en dödlig farsot sveper över trakten. Legenden säger att en flicka från en dröm ska bli räddningen. Det måste förstås vara Ella. Men hur ska det gå till?
Det är berättelse fylld av mörker, men också av härligt sprudlande fantasi. Och den är riktigt, riktigt spännande!
| Ingerun Sjösvärd om Mumsigt för djur | |
| Ingerun Sjösvärd om Vad ska vi göra? | |
| Sara Victorin om Vad ska vi göra? | |
| Helena Ferry om Hungerspelen | |
| Ingerun Sjösvärd om Recept för en flygtur |
2 kommentarer
Pia
12:53 2010-09-07Det boken låter verkligen intressant och den låter också som den passa min dotter perfekt. Jag ska hålla ögonen öppna efter den i bokaffären eller på biblioteket.
Barnboksprat får och delar ut pris! | Barnboksprat
12:38 2010-10-16[...] att skriva och har just börjat en ny text, smått inspirerad av Inception (filmen), Stenhusets hemlighet och Sorgfjäril. Det [...]
Kommentera